Informacje o Nesebarze w Bułgarii

Przylądek Emine

Przylądek Emine

mar 28, 2013

Przylądek Emine to najbardziej wysunięty na wschód punkt Gór Bałkańskich (Pasmo Starej Płaniny) i uważa się go za naturalną granicę pomiędzy północnym a południowym wybrzeżem Morza Czarnego. Leży 79km na południe od Warny, 54km na północ od Burgas i tylko 14 kilometrów na południe od Obzoru.

Przylądek Emine objęty jest ochroną parku krajobrazowego od 1976 roku. Obejmuje 50ha, a głównym celem utworzenia tu strefy ochronnej jest zachowanie niezwykłych geologicznych i botanicznych siedlisk i krajobrazów. Emine jest także jednym z najbardziej sztormowych miejsc na wybrzeżu Bułgarii.
Przylądek stanowi pionowe, prawie sześciedziesięciometrowe urwisko. Są tu setki podwodnych i wychodzących ponad powierzchnię morza klifów, w odległości do ponad 250 metrów od brzegu. Wybrzeże jest tu bardzo niebezpieczne dla żeglugi, a żeglarze unikają go jak ognia. W celu zapewnienia bezpieczeństwa statkom i jachtom, wybudowano latarnię morską na przylądku, która stanowi punkt orientacyjny i kieruje statki do Zatoki Burgas. Została wybudowana w 1880 roku. Chętnie korzystają z niej żeglarze, którzy płyną do jednej z najpiękniejszych marin, którą oferuje kurort Sozopol.

Znajdują się tu pozostałości średniowiecznego klasztoru i ruiny twierdzy Emona. W pobliżu zlokalizowana jest wieś Emona, a liczne legendy łączą ją z wojną trojańską

Na przylądku Emine swój koniec ma turystyczny, europejski szlak pieszy E-3. W Bułgarii przebiega on od Komu właśnie do Emine. Na północ od przylądka znajduje się drugi obszar chroniony- Irakli, a także kurort Obzor, często wybierany przez turystów spośród wielu ofert, takich jak Bułgaria noclegi.
Plaża pomiędzy kurortem Irakli, a przylądkiem Emine jest jedną z najpiękniejszych. Preferują ją miłośnicy przyrody i… nudyści.

Nazwa przylądka jest przedmiotem wielu legend. Według niektórych, pochodzi od greckiego słowa oznaczającego wietrzne miejsce. Inni wierzą, że przylądek nosi imię matki Mohammeda – Aminah. Najbardziej popularną wersją jest ta, która mówi, że przylądek wciąż nosi starą nazwę gór Starej Płaniny, czyli Emon.