Informacje o Nesebarze w Bułgarii

Pomorie

Pomorie

maj 31, 2012

Pomorie to niewielka miejscowość położona zaledwie 20km od Słonecznego Brzegu i 18km od Burgas. To zlokalizowane nad morzem miasto jest niezwykle urokliwym ośrodkiem wypoczynkowym i uzdrowiskowym. Ulokowane jest na skalistym półwyspie.

Historia Pomorie sięga V-IV wieku p.n.e., kiedy to było jedną z greckich kolonii. Położona w sąsiedztwie słonego jeziora była głównym miejscem wydobycia soli w tym regionie. Podczas swej długiej historii miasto trafiało pod panowanie Rzymian, Bizantyjczyków, Krzyżaków oraz Turków. Nawiedzane przez liczne pożary i wojny przetrwało do dziś.

Z końcem XIX wieku miejscowość zaczęła nabierać charakteru ośrodka wypoczynkowego oraz leczniczego. Obecnie tysiące turystów przyjeżdża chętnie do Pomorie na zabiegi z tzw. pomoryjskiego błota. Region znany jest także z produkcji nowych gatunków win.

Najstarszym obiektem na terenie Pomorie jest antyczny kurhan tracki pochodzący z II wieku n.e. Dla turystów jest on dostępny jedynie w okresie letnim. Warto także wybrać się nad Pomoryjskie Jezioro. Wysoka zawartość soli w jeziorze decyduje o występowaniu w nim specyficznych gatunków, a wydobywane z południowej części jeziora lecznicze „Pomoryjskie Bloto” stanowi obiekt pożądania osób przybywających do Pomorie do ośrodków leczniczych i SPA.

W Pomorie znajduje się kilka obiektów wartych zwiedzenia. Jednym z nich jest monastyr św. Georgi. Ten średniowieczny klasztor może poszczycić się niezwykle bogatą kolekcją ikon z okresu XVIII i XIX wieku. Natomiast pochodząca z XVIII wieku cerkiew Przemienienia Pańskiego jest typowym dla tego okresu przykładem budownictwa cerkiewnego, kiedy to panował zakaz budowania chrześcijańskich świątyń, które byłyby okazalsze i piękniejsze niż istniejące w mieście meczety.