Informacje o Nesebarze w Bułgarii

Muzeum Archeologiczne w Nesebarze

Muzeum Archeologiczne w Nesebarze

mar 28, 2013

Muzeum w Nesebarze jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w mieście. Prezentuje historię tysiącletniego miasta i przedstawia ją turystom w sposób nowoczesny i atrakcyjny.

Pierwsza wystawa w muzeum archeologicznym została zaprezentowana w 1956 roku w kościele św Jana Chrzciciela w Starym Nesebarze. Od 1994 roku muzeum zostało przeniesione do budynku,w którym znajduje się do teraz. Wycieczka po muzeum rozpoczyna się od holu, gdzie można przeczytać zaświadczenie o włączeniu Starego Nesebaru na Listę Światowego Kulturalnego Dziedzictwa UNESCO z 9 grudnia 1983.

Muzeum posiada cztery hale wystawowe chronologicznie pokazujące rozwój miasta w różnych okresach historycznych. Muzeum nie jest tak bogate, jak to, które oferuje miasto Warna, ale w ciekawy i wyczerpujący sposób opisuje dzieje tego regionu.

Pierwsza sala to „Mesambria i Trakowie”. Zwiedzający mogą zobaczyć pozostałości przedmiotów z życia codziennego starożytnych Traków, takie jak naczynia gliniane z wytłoczonymi ornamentami z okresu od IX do VI wieku p.n.e., jest tu stara kotew kamienia z XII- XI wieku p.n.e., i wiele innych. Wśród eksponatów znajduje się srebrna moneta składająca się z tetradrachm, nagrobek z II wieku n.e.

Druga sala muzeum zwana „Mesambria – Pontic Polis” przedstawia cztery rzadkie statki z brązu, odkryte w nekropolii Mesambria. Były one wykorzystywane jako urny pogrzebowe. Znajdują się na nich sceny z mitologii greckiej. Goście mogą zobaczyć część posągu boga Apolla, tors posągu Heraklesa, posąg Tyche, bogini szczęścia, które sięgają IV wieku p.n.e. Inne eksponaty to między innymi złote ozdoby, takie jak kolczyki, pierścionki i naszyjniki z III i II wieku p.n.e. Odkryto je wśród darów pogrzebowych w grobowcach. Ceramikę pochodzącą spoza tego regionu, dowodzące, iż w tamtym okresie panowały dobre stosunki handlowe między Mesambrią a sąsiadami. Podobne artefakty można zobaczyć w muzeum w Burgas, co może dowodzić, iż okres ten był dla bułgarskiego wybrzeża niezwykle korzystny.

Marmurowy postument cesarza Klaudiusza jest pokazywany w trzeciej sali wystawowej muzeum. Sala nazywa się „Mesambria pod panowaniem Rzymu, Bizancjum i Bułgarii”. W 395, gdy nastąpił podział imperium rzymskiego, Mesambria pozostała w jego wschodniej części, stając się wpływowym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. W VII wieku miasto było ważną bizantyjską twierdzą. Miasto zostało podbite w 812 roku przez bułgarskiego władcę Khan Kruma i zostało wcielone do terytorium pierwszego cesarstwa bułgarskiego. Z tego okresu pochodzą szaro-gliniane naczynia, jak również zbiór amfor i biało-glinianych naczyń szklanych, które są dowodem na pozytywne stosunki handlowe Nesebaru z Konstantynopola i innymi ośrodkami na wybrzeżu w okresie od IX do XII wieku. Nesebar największy rozwój przeżył w okresie panowania carów bułgarskich Iwan Asen II (1218 – 1241) i Theodora Svetoslava (1300 – 1322), a zwłaszcza pod rządami cara Iwana Aleksandra (1331/71). W tej sali odwiedzający mogą także zobaczyć nagrobek bizantyjskiej księżniczki- Mataisa Kantakouzene Palaiologina, która zmarła w 1441.

W Muzeum Archeologicznym w Nesebarze znajduje się także odrębna sala poświęcona słynnej sztuce ikonografii. Gdy Bułgaria została podbita przez Turków (XIV wiek), w Nesebarze została założona szkoła tworzenia ikon. Jej największy rozkwit przypadł na XVI- XVII wiek. Zostało wykonanych około 250 ikon przez lokalnych malarzy, które znalazły swe miejsca na ścianach kilkudziesięciu kościołów w mieście i zachowały się do dnia dzisiejszego. Najstarsze przykłady prac nesebarskiej szkoły datowane są na XIII wiek- ikony św.Mikołaja i Matki Boskiej.

Decydując się na wynajem nieruchomości Bułgaria, zlokalizowanych czy to w samym Nesebarze, czy też jego najbliższej okolicy, warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie muzeum. Można także zakupić książki i pamiątki w muzealnym sklepie.