Informacje o Nesebarze w Bułgarii

Kościół Chrystusa Pankratora

Kościół Chrystusa Pankratora

lis 27, 2014

Kościół Chrystusa Pantokratora datuje się na XIII – XIV wiek. To jeden z najbardziej niezwykłych i najlepiej zachowanych średniowiecznych kościołów w Nesebarze, typowy dla dekoracyjnego stylu architektury religijnej. Jest najbardziej znany ze swego przepychu dekoracji zewnętrznej. Kościół, dziś galeria sztuki, przetrwała w nienaruszonym stanie i jest zaliczana jest do najlepiej zachowanych średniowiecznych kościołów Bułgarii. Kościół jest prostokątny, ma wymiary 16m długości i 6,90m szerokości. Posiada dwa wejścia – od południa i od zachodu. Po wschodniej stronie znajdują się trzy małe, bogato profilowane absydy.

Budowa posiada wydłużone proporcje. W środku naosu były cztery kolumny (teraz zniszczone) wspierające ośmiokątną kopułę. Przed narteksem zbudowano prostokątną dzwonnicę. Kamienne schody zbudowane w ścianie między naosem a narteksem prowadzą do wieży. Na całej elewacji znajdują się łuki. Nad nimi wykonano trzy rzędy ozdobnych talerzy i cztery kwiatów. Fryz ze swastykami – symbolu kultu słońca, przechodzi nad absydy po wschodniej stronie. Bogato zdobiona kopuła ma osiem okien w formie łuków.

Najbardziej znaną cechą Kościoła Chrystusa Pantokratora jest bogata i kolorowa dekoracja jego ścian zewnętrznych. Najbardziej bogato zdobione części kościoła są po wschodniej stronie z absydą, a jako całość wszystkie strony kościoła wykazują różne ornamenty.

Narteks jest mały, a pod podłogą znajduje się średniowieczny grób. Na wewnętrznych ściankach zachowały się tylko ślady oryginalnych polichromii.

Obecnie kościół gości wystawę fotograficzną zatytułowaną „Nesebyr i zatoka na starych mapach”. Prezentowane są mapy z okresu od IV do XIX wieku. Mapy należą do różnych gałęzi kartografii, więc goście mogli zobaczyć różne typy map: mapy kontynentalne, historyczne, drogowe i handlowe, wykresy, itp.

Wejście do świątyni jest płatne. Koszt biletu dla indywidualnych gości to 3lv biket normalny i 2lv ulgowy. Można także zakupić bilety pozwalające na wejście do kilku świątyń lub do części świątyń i Muzeów Archeologicznego i Etnograficznego.